AEG TN64IA00XB 57.6cm Induction Hob
Now
£319.99
Was
£399.99
Save
£80.00
Please Note This Item Is Out Of Stock At Present.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
The AEG TN64IA00XB 57.6cm Induction Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its black glass surface and touch controls, this induction hob not only looks great but is also easy to use and clean.
Key features include:
- 4 induction zones for flexible cooking options
- PowerBoost function for quick heating
- Touch controls for precise temperature adjustments
- Timer function to help you keep track of cooking times
- Child lock for added safety in the kitchen
| Manufacturer | AEG |
|---|---|
| GTIN | 7333394076973 |
| Model Number | TN64IA00XB |
| Key Feature 4 | PowerBoost |
| Key Feature 3 | Individual Touch Controls |
| Key Feature 1 | Heat even faster and more efficiently |
| Key Feature 2 | Hob2Hood? |
| Features | Heat even faster and more efficiently, Hob2Hood?, Individual Touch Controls, PowerBoost |
| Electrical connection | Hard wired |
| Cooking Element 2 Power | 1.8 - 2.8 |
| Cooking Element 1 Power | 2.3 - 3.7 |
| Cooking Element 3 Power | 1.4 - 2.5 |
| Cooking Element 4 Power | 1.8 - 2.8 |
| Depth | 51.6 cm |
| Boost Function | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Product Dimensions | 4.2cm x 57.6cm x 51.6cm |
| Width | 57.6 cm |
| Height | 4.2 cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Induction Hob |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Weight | 11.1 kg |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Cooking Element Type | Induction |
| Control Type | Touch Control |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Weight | 10.2 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
Write Your Own Review