Blomberg MKN54212 58cm Ceramic Hob - Black
Now
£249.99
Was
£269.99
Save
£20.00
Available from 8th May 2026
The Blomberg MKN54212 ceramic hob makes sure that Safety comes first and then of course the dinner. It does have a heat indicator, which displays an 'h' to warn you if any of the zones are still hot, warning you before you get burnt. For extra safety, there is a Child lock built in, that temporarily locks the control panel to prevent children meddling with it.
Hob Features
Burners / Heating zones
Hob Controls
Dimensions and Weights
Installation
- Hob on indicator + Residual heat indicator: Yes
- Type: Built-in Electric Hob / Ceramic Glass
- Fuel: Electric
Burners / Heating zones
- No. Of Burners/Heating zones: 4
- Front left (kW): 0.75 / 2.2 (Duo)
- Rear left (kW): 1.2
- Front right (kW): 1.5
- Rear right (kW): 1.8
- Number of Cooking Levels: 1 to 9 levels
Hob Controls
- Location: Front Control
- Type: Touch Control
- Timer: Yes
Dimensions and Weights
- Net Weight (kg): 7.7
- Gross Weight (kg): 8.7
- Product Height (mm): 37
- Product width (mm): 580
- Product depth (mm): 510
- Carton height (mm): 125
- Carton width (mm): 655
- Carton depth (mm): 555
Installation
- Worktop cut out W (mm): 560
- Worktop cut out D (mm): 490
- Total power load (kW): 6.7
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842536373 |
| Model Number | MKN54212 |
| Description2 | <b>Hob Features</b><br/><ul><br/><li>Hob on indicator + Residual heat indicator: Yes</li><br/><li>Type: Built-in Electric Hob / Ceramic Glass</li><br/><li>Fuel: Electric</li><br/></ul><br/><br/><b>Burners / Heating zones</b><br/><ul><br/><li>No. Of Burners/Heating zones: 4</li><br/><li>Front left (kW): 0.75 / 2.2 (Duo)</li><br/><li>Rear left (kW): 1.2</li><br/><li>Front right (kW): 1.5</li><br/><li>Rear right (kW): 1.8</li><br/><li>Number of Cooking Levels: 1 to 9 levels</li><br/></ul><br/><br/><b>Hob Controls</b><br/><ul><br/><li>Location: Front Control</li><br/><li>Type: Touch Control</li><br/><li>Timer: Yes</li><br/></ul><br/><br/><b>Dimensions and Weights</b><br/><ul><br/><li>Net Weight (kg): 7.7</li><br/><li>Gross Weight (kg): 8.7</li><br/><li>Product Height (mm): 37</li><br/><li>Product width (mm): 580</li><br/><li>Product depth (mm): 510</li><br/><li>Carton height (mm): 125</li><br/><li>Carton width (mm): 655</li><br/><li>Carton depth (mm): 555</li><br/></ul><br/><br/><b>Installation</b><br/><ul><br/><li>Worktop cut out W (mm): 560</li><br/><li>Worktop cut out D (mm): 490</li><br/><li>Total power load (kW): 6.7</li><br/></ul> |
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Key Feature 3 | Residual Heat Indicator, Easy Clean |
| Key Feature 1 | 4 Variable Zones |
| Key Feature 2 | Touch Controls, 9 Power Levels |
| Height (cm) | 3.7 cm |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Features | 4 Variable Zones, Touch Controls, 9 Power Levels, Residual Heat Indicator, Easy Clean |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Depth | 51 cm |
| Bluetooth | No |
| Colour | Black |
| Child Lock | Yes |
| Product Dimensions | 3.7cm x 58cm x 51cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | White Goods |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Control Type | Touch Control |
| Wi-Fi | No |
| Smart Connect | No |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Weight | 7.7 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
Write Your Own Review
