The Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven is a sleek and modern addition to any kitchen. With a black glass design and stainless steel trim, this oven not only looks great but also offers high performance cooking capabilities.
Key features of the Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven include:
- 4D Hot Air technology for even heat distribution
- AutoPilot 10 feature with pre-set automatic programs
- EcoClean Direct self-cleaning function
- Touch control panel for easy operation
- Energy efficiency rating of A
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005465613 |
| Model Number | HQA574BB3B |
| Key Feature 4 | Hotair Steam |
| Key Feature 3 | 71 Litre Capacity |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 1 | Pyrolytic cleaning |
| Key Feature 2 | Conventional Oven Type |
| Features | Pyrolytic Cleaning, Conventional Oven Type, 71 Litre Capacity, Hotair Steam |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Product Range | Single Ovens |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Width | 59.4 cm |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| No. of Programmes | 10 |
| Number of Ovens | Single |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Energy Rating | A |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Type of Grill/Griddle | Hotair grilling, full width variable grill |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Shipping Width | 66 cm |
| Weight | 36.9 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
Write Your Own Review

