Bosch KGN33NWEBG 60cm 50/50 No Frost Fridge Freezer - White
- Energy Rating: E
£499.00
Please Note This Item Is Out Of Stock At Present.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
The Bosch KGN33NWEBG 60cm 50/50 No Frost Fridge Freezer in White is the perfect addition to any kitchen. With its sleek design and innovative features, this fridge freezer will keep your food fresh and organized.
Key Features:
- No Frost technology eliminates the need for manual defrosting
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- SuperFreezing function rapidly freezes newly added items
- MultiBox drawer keeps fruits and vegetables fresh for longer
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005500147 |
| Model Number | KGN33NWEBG |
| Key Feature 5 | An audible alarm system signals the door is open |
| Key Feature 4 | Electronic temperature control: precise fridge settings to lock in freshness |
| Key Feature 3 | LED lighting: all your items in perfect view |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Multi Box: ideal storage for fruits and vegetables |
| Key Feature 2 | Perfect Fit: place your fridge right next to walls or other appliances to save space |
| Fast Freeze | Yes |
| Defrost Type | No Frost |
| Depth | 66 cm |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Colour | White |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Super Freezing quickly freezes to lock in freshness, Interior light for better visibility, No frost system prevents ice build-up in the freezer |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Colour Group | White |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Product Dimensions | 176cm x 60cm x 66cm |
| Width | 60 cm |
| Height | 176 cm |
| Noise Level | 42 dB |
| Net Total Capacity | 282 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Net Freezer Capacity | 89 L |
| Net Refrigerator Capacity | 193 L |
| Energy Rating | E |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Weight | 56.1 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
Write Your Own Review

