Hisense RIB312F4AWE 54cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer - White
- Energy RatingE
Now
£399.00
Was
£449.00
Save
£50.00
Please Note This Item Is Out Of Stock At Present.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
The Hisense RIB312F4AWE 54cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer in White offers efficient and reliable cooling and freezing capabilities. With its frost-free technology, you can say goodbye to the hassle of manual defrosting. This spacious fridge freezer provides ample storage space for your groceries, while its sleek white design adds a touch of elegance to any kitchen. Discover the perfect combination of functionality and style with the Hisense RIB312F4AWE.
| Manufacturer | Hisense |
|---|---|
| GTIN | 6921727062604 |
| Model Number | RIB312F4AWE |
| Key Feature 3 | LED display and electronic control |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 2 | Chrome wine rack |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free, Chrome wine rack, LED display and electronic control |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Door Handles | Recessed |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54 cm |
| Display Type | LED |
| Climate Class | N-ST |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Material | HIPS |
| Colour | White |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Adjustable feet |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3 kg |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54cm x 54cm |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Removable Door | Yes |
| Net Total Capacity | 246 L |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Shelf Positions | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Net Freezer Capacity | 63 L |
| Net Refrigerator Capacity | 183 L |
| Energy Rating | E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Shipping Depth | 56.4 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Height | 187.5 cm |
| Star Rating | 4 |
| Split | 70/30 |
| Storage Compartment | Yes |
| Shipping Width | 58.5 cm |
| Weight | 53 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
Write Your Own Review
