Hotpoint H2FHL626UK Full Size Dishwasher
- Energy Rating: E
£279.99
Please Note This Item Is Out Of Stock At Present.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
The Hotpoint H2F HL626 UK H2FHL626UK Dishwasher in white offers convenient and efficient dishwashing with its 14 place settings capacity. This high-quality dishwasher is designed to make your life easier, providing excellent cleaning performance and a sleek, modern look for your kitchen. With its user-friendly features and advanced technology, this dishwasher ensures sparkling clean dishes every time. Say goodbye to handwashing and hello to hassle-free dishwashing with the Hotpoint H2F HL626 UK H2FHL626UK Dishwasher.
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645663002 |
| Model Number | H2FHL626UK |
| Key Feature 4 | Hygienic sanitisation ? Ensures sparkling clean dishes |
| Key Feature 3 | 14 place settings ? Perfect for bigger families |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Rapid Wash ? Cleans dishes in just 30 mins |
| Key Feature 2 | Half Load option ? Saves energy and water |
| Half Load Supported | Yes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Rapid Wash ? Cleans dishes in just 30 mins, Half Load option ? Saves energy and water, 14 place settings ? Perfect for bigger families, Hygienic sanitisation ? Ensures sparkling clean dishes |
| Drying Technology | Static |
| Depth | 59 cm |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Colour | White |
| Additional Information | Rapid Wash - Clean dishes in just 30 mins, 9.5L - Wash a full load with just 9.5 litres of water, caring for our planet and your pocket |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Colour Group | White |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Noise Level | 46 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Energy Rating | E |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Programmes | Eco, Intensive, Mixed, Rapid 28, Soak |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 44.9 kg |
| Shipping Height | 91 cm |
| Control Type | Electronic |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Weight | 43.1 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
Write Your Own Review
