Hotpoint HR724BH 77cm Ceramic Hob - Black
£299.00
In Stock
3-5 Days Delivery
3-5 Days Delivery
The Hotpoint HR724BH 77cm Ceramic Hob in sleek black offers efficient cooking performance with its advanced features. With its generous size and smooth ceramic surface, this hob provides ample space for multiple pots and pans. The intuitive touch controls make it effortless to adjust heat levels, while the powerful heating elements ensure quick and even cooking results. Designed to complement any modern kitchen, the Hotpoint HR724BH Ceramic Hob combines style with functionality, making it an ideal choice for passionate home cooks.
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645043217 |
| Model Number | HR724BH |
| Key Feature 3 | Residual Heat Indicator |
| Key Feature 1 | 9 Power levels |
| Key Feature 2 | Easy to clean glass surface |
| Height (cm) | 4.6 cm |
| Features | 9 Power levels, Easy to clean glass surface, Residual Heat indicator |
| Depth | 51 cm |
| Colour | Black |
| Additional Information | Set your ideal time for your preparation according to your needs. |
| Child Lock | Yes |
| Product Dimensions | 4.6cm x 77cm x 51cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Product Category Group | White Goods |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 13 cm |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Control Type | Touch Control |
| Shipping Width | 86 cm |
| Weight | 12 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | true |
Write Your Own Review