Indesit IDMA75624 - 7kg Washer Dryer in White
- Wash Load Capacity (KG)7 kg
- Energy RatingD
- Spin Speed (RPM)1400
£389.00
Please Note This Item Is Out Of Stock At Present.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
Introducing the Indesit IDMA75624MYTIME IDMA75624 Washer Dryer, a versatile and efficient laundry appliance designed to make your laundry routine easier and more convenient. With a generous 7kg capacity, this washer dryer is perfect for medium-sized households.
Key features of the Indesit IDMA75624MYTIME IDMA75624 Washer Dryer include:
- 15 wash programs to cater to a variety of fabrics and laundry needs
- 1400 RPM spin speed for faster drying times
- Delay timer function for scheduling wash cycles at your convenience
- Energy-efficient performance to help you save on utility bills
- Digital display for easy monitoring and control of the washing and drying process
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| GTIN | 8050147722442 |
| Model Number | IDMA75624MYTIMEUK |
| Key Feature 4 | Rapid Wash - Speedy laundry for your convenience |
| Key Feature 3 | 15-Minute Cycle - Perfect for busy lifestyles |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Energy Efficient - Save on utility bills |
| Key Feature 2 | Steam Function - Refresh and reduce wrinkles |
| Features | Energy Efficient - Save on utility bills, Steam Function - Refresh and reduce wrinkles, 15-Minute Cycle - Perfect for busy lifestyles, Rapid Wash - Speedy laundry for your convenience |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 52 cm |
| Built-in Display | Yes |
| Colour | White |
| Child Lock | Yes |
| Drying Efficiency Class | C |
| Washing Efficiency Class | A |
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Colour Group | White |
| Spin Speed (RPM) | 1400 |
| Wash Load Capacity (KG) | 7 kg |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 52cm |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 85 cm |
| No. of Programmes | 16 |
| Noise Level - Drying | 76 dB |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Energy Rating | D |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes Drying | 13 |
| Programmes Washing | 15 |
| Temperature Control | Yes |
| Shipping Depth | 59.3 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Control Type | Electronic |
| Stackable | Yes |
| Warranty Information | *to activate this guarantee you must register the appliance at https://indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 67 cm |
| Water Consumption | 45 L |
| Weight | 60 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
Write Your Own Review
