Samsung HW-Q800F/XU 5.1.2ch Q-Series Soundbar with Subwoofer - Black
£699.00
Please Note This Item Is Out Of Stock At Present.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
Enhance your home entertainment experience with the Samsung HW-Q800F/XU 5.1.2ch Q-Series Soundbar. This sleek and powerful soundbar comes with a subwoofer to deliver immersive sound quality for your favorite movies, TV shows, and music.
Key features of the Samsung HW-Q800F/XU include:
- 5.1.2 channel soundbar system for a truly immersive audio experience
- Acoustic Beam technology for directional sound that puts you in the center of the action
- Wireless subwoofer for deep, rich bass that enhances your listening experience
- Adaptive Sound technology that analyzes the audio signal to deliver optimized sound for every scene
- Bluetooth connectivity for easy streaming of music from your smartphone or tablet
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097094227 |
| Model Number | HW-Q800F/XU |
| Key Feature 4 | 200W Compact Subwoofer |
| Key Feature 3 | Samsung Q-Symphony. |
| Key Feature 1 | 11 built-in speakers |
| Key Feature 2 | Wireless Dolby Atmos. |
| HDMI | Yes |
| Features | 11 built-in speakers, Wireless Dolby Atmos., Samsung Q-Symphony., 200W Compact Subwoofer |
| Depth | 12 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Product Range | Soundbars Wired |
| Colour Group | Black |
| Product Dimensions | 6.04cm x 111.07cm x 12cm |
| Width | 111.07 cm |
| Height | 6.04 cm |
| Number of Channels | 5.1.2 |
| Number of built in speakers | 11 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar with Subwoofer |
| Speaker Configuration | Center, Up-firing, Side-firing |
| Shipping Depth | 29.1 cm |
| Shipping Weight | 15.3 kg |
| Shipping Height | 40.4 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Wall mountable | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Width | 118.2 cm |
| Weight | 5.1 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
Write Your Own Review