Samsung NV7B45305AK/U4 59.5cm Built In Electric Single Oven - Black Glass
£779.00
Please Note This Item Is Out Of Stock At Present.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
Prior To Purchase Please Contact Us On 02887750086
To Confirm Availability And An Estimated Delivery Date.
The Samsung NV7B45305AK/U4 Single Electric Oven is a sleek and modern appliance that will elevate your cooking experience. With a spacious interior and a variety of cooking modes, this oven is perfect for both novice cooks and experienced chefs.
Key Features:
- Large interior capacity allows you to cook multiple dishes at once
- Multiple cooking modes including convection, grill, and bake for versatile cooking options
- Easy-to-use digital controls make it simple to set the perfect cooking temperature and time
- Self-cleaning function saves you time and effort on maintenance
- Sleek and modern design adds a touch of elegance to your kitchen
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806094337259 |
| Model Number | NV7B45305AK/U4 |
| Key Feature 3 | Pyrolytic cleaning |
| Key Feature 1 | Dual Cook Flex |
| Key Feature 2 | SmartThings compatible |
| Features | Dual Cook Flex, SmartThings compatible, Pyrolytic cleaning |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Depth | 57 cm |
| Product Range | Single Ovens |
| Product Dimensions | 59.6cm x 59.5cm x 57cm |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMSUNG_PSTI_SOC_OVEN_2022_240116" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Height | 59.6 cm |
| Number of Ovens | Single |
| Net Main Oven Capacity | 76 L |
| Oven Accessories | Sqaure Baking Tray, Wire Rack |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Weight | 47.6 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Warranty Information | 5 Year Warranty is only applicable after redemption the promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Shipping Width | 69.4 cm |
| Weight | 42.8 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
Write Your Own Review